top of page

PENZIJNÍ REFORMA 2024

Spořit na budoucnost by si měl každý a změny v penzijním spoření tomu výrazně pomohou. V následujících bodech vysvětlíme, o jaké změny se jedná a jak nových podmínek využít.

Image by Alexas_Fotos

V roce 2024 se mění podmínky doplňkového penzijního spoření i penzijního připojištění (tzv. transformovaný fond). Novelu zákonů v souvislosti s rozvojem finančního trhu a s podporou zajištění na stáří již podepsal prezident republiky
dne 22. prosince 2023 a je uveřejněna ve Sbírce zákonů. Cílem těchto změn je motivovat občany, aby si na penzi vytvořili co největší finanční polštář a zmírnili tak případný propad finančních příjmů při odchodu do důchodu. Co se v penzijku mění a jak využít nových podmínek se dočtete v přehledu níže.

Maximální státní příspěvek se zvýší na 340 Kč pro všechny smlouvy.
Maximální měsíční příspěvek od státu se zvýší z 230 Kč na 340 Kč. Nově bude činit 20 % měsíčního vkladu klienta. Na maximální státní příspěvek 340 Kč tak dosáhnete, pokud si budete spořit měsíčně 1 700 Kč a více.
Nárok na státní příspěvek od 500 Kč měsíčně pro všechny smlouvy.
Státní příspěvek nyní dostáváte, pokud si spoříte měsíčně alespoň 300 Kč. Od 1. 7. 2024 bude stát přispívat až od klientského příspěvku 500 Kč! Na nižší úložky již stát přispívat nebude. Nezapomeňte si proto navýšit svůj příspěvek včas, abyste nepřišli o státní podporu.

 

 

 

 

 

 

 


 

Státní příspěvek nebude přiznán starobním důchodcům pro všechny smlouvy
Velmi diskutovanou úpravou je zrušení státních příspěvků klientům, kterým již byl přiznán starobní důchod. Od 1. 7. 2024 nebudou mít klienti pobírající starobní důchod na státní příspěvky nárok. Přesto nedoporučujeme smlouvu ukončovat a vybírat vklady. Naopak, pokud jste v důchodovém věku, vyplatí se vám ve spoření pokračovat a získávat tak státní příspěvek po nejdelší možnou dobu až do 30. 6. 2024. Smlouvu není nutné ukončovat ani poté, protože peníze na penzijku se vám mohou dále zhodnocovat.

 

PHOTO-2023-12-21-09-11-52 2_edited.jpg
bottom of page